Hírek
2015. Május 07. 05:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Ál-őstermelőket buktatott le az élelmiszerlánc-biztonság
Tizenegy megyében találtak valamilyen szabálytalanságot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársai, miközben összehangolt ellenőrzést végeztek az őstermelők közt.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) koordinálásával a megyei kormányhivatalok földművelésügyi szakemberei országos ellenőrzésen vizsgálták az őstermelői igazolványokat és a tevékenységhez kapcsolódó szabályok betartását. Az ellenőrök április 28-30 között 40 piacon, 129 esetben vizsgálódtak, végül 11 megyében találtak valamilyen szabálytalanságot.
Jelenleg évente több mint 320 ezer magánszemély váltja ki, illetve érvényesítteti az őstermelői igazolványát, amivel jogosulttá válik mezőgazdasági őstermelői tevékenység végzésére és a vonatkozó adózási szabályok alkalmazására, adókedvezmények igénybevételére.
A NÉBIH által koordinált háromnapos ellenőrzésen elsősorban a szamócát árusító őstermelőket vizsgálták. Emellett az akció nem titkolt célja volt az őstermelői igazolvánnyal való visszaélések számának csökkentése, és azok kiszűrése, akik az igazolványt valótlan nyilatkozattétel alapján váltották ki, illetve nem saját termelésű terméket árusítottak.
A piaci ellenőrzések során az ellenőrök összevetették az igazolvány adatnyilvántartó lapján bejegyzett adatokat a helyszínen árusított termékek körével. Amennyiben szabálytalanságot tapasztaltak, vagy annak gyanúja merült fel, helyszíni szemlét is tartottak a termelés helyén, hogy megállapíthassák, az őstermelő a saját gazdaságában termelt termékeket árusítja-e vagy vásárolt terméket próbál sajátjaként értékesíteni.
Az országos ellenőrzéssorozaton a szakemberek 17 esetben tapasztaltak érvénytelen őstermelői igazolvánnyal történő árusítást. 18 alkalommal hiánypótlásra történő felszólításra volt szükség, elsősorban az értékesítési betétlapok vezetésének elmulasztása miatt. Helyszíni szemlét 22 esetben tartottak, 3 őstermelőnél pedig az igazolvány visszatartása vált szükségessé.
Amennyiben az ellenőrzés során tapasztaltak eltérnek az adatnyilvántartó lapban foglaltaktól, illetve a helyszíni szemlén bebizonyosodik, hogy az őstermelőnek nincs lehetősége az adott terméket, mennyiséget termelni, az őstermelői igazolványt 2 hónaptól 2 évig terjedő időtartamra is visszavonhatja a hatóság. A földművelésügyi szakhatóság a jogszerűtlen használatot minden esetben jelzi az adóhatóságnak is.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a razziák csökkentik a visszaélések számát, azonban továbbra is indokolt a terület kiemelt figyelme. A mostani akciósorozat elsődleges szempontja az őstermelői igazolvány használat jogszerűségének vizsgálata volt, de a jövőben „komplex”, további szak- és társhatóságokkal közös ellenőrzések is várhatóak a tisztességes termelők védelme érdekében.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
