Városlista
2026. június 24, szerda - Iván

Hírek

2025. Július 12. 08:41, szombat | Belföld
Forrás: MTI

Debrecen a TOP3-ban az Európa Zöld Fővárosa címért zajló versenyben

Debrecen a TOP3-ban az Európa Zöld Fővárosa címért zajló versenyben

Debrecen a németországi Heilbronn, és az ausztriai Klagenfurt mellett az első három város közé került a 2027-es Európa Zöld Fővárosa versenyben, a TOP3-as listát pénteken hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság - közölte a debreceni városháza sajtószolgálata az MTI-vel. A címre a százezer lakos feletti városok pályázhatnak.

Az Európai Bizottság közlése szerint "Debrecen élen jár a fenntarthatóságban, s a legmagasabb pontszámot érte el az Európa Zöld Fővárosa 2027 címért versengő döntősök között. A magyar város kiemelkedik a biodiverzitás, a zöldterületek és a fenntartható földhasználat, valamint (...) a körforgásos gazdaság terén". Debrecen a zöldfelületek 16 százalékos növelésével és több ezer fa ültetésével javította városi környezetét a város mikroklímájának javítása érdekében - írta a bizottság.

Megjegyezték: a városokat az éghajlatváltozás, a szennyezés és a biológiai sokféleség csökkenésének hármas bolygószintű válságával kapcsolatos városi környezeti kihívások kezelésében elért eredményeik és ambícióik alapján választották ki. Ezek a városok példamutató módon tevékenykednek annak érdekében, hogy egészségesebb, fenntarthatóbb környezetet teremtsenek polgáraik számára.

Az ünnepi díjátadó és az Európa Zöld Fővárosa 2027 győztesének kihirdetése Vilniusban (Litvánia) lesz október 2-án, a győztes 600 ezer eurós jutalmat kap - ismertették.
A közleményben kitértek arra, hogy a debreceni városvezetés 2019-ben hirdette meg az új környezetpolitikát, amellyel megkezdődött a fenntarthatóság és a zöld ügyek tekintetében az a szemléletváltás, amely megalapozta az Európa Zöld Fővárosa cím megpályázását.

Az elmúlt években fiatal helyi szakemberekből megalakult a zöld munkacsoport, elindult a Future of Debrecen mozgalom, többek között tízezer fát ültettek el a városban és már megkezdődött az újabb tízezer fa ültetése is. A Civaqua-program keretében elért a Tisza vize a városba, zöld buszok álltak forgalomba, és megkezdte a működését a Zöld Őrszem környezeti ellenőrző rendszer - sorolták.

A Debreceni Egyetem és a város közötti együttműködés keretében elkészült a Zöld Kódex, amely ötvözi a város legfontosabb stratégiáit és megfogalmaz félszáz fenntarthatóságot szolgáló intézkedést - írták a közleményben.

Fotó: Debreceni Lap

Címkék: debrecen

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld

Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére

2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld

Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán

Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.

2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld

V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.

2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld

Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani

Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.