Hírek
2012. Március 05. 14:05, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress
Hatvanforintos húsvéti tojás
Több mint harminc százalékkal drágult egy év alatt a tojás fogyasztói ára, sok helyen már ötven forintot kérnek darabjáért.
Szakemberek szerint az idén további drágulás várható, egyes ágazati elemzők a hatvanforintos árat sem tartják elképzelhetetlennek. Az áremelkedést elsősorban az uniós tyúkjóléti intézkedések generálják – írja a Magyar Hírlap.
„Nehéz megjósolni, hogy hol áll meg a tojás fogyasztói ára, de az biztos, hogy további áremelkedésre számítunk, amelyet a termelők költségnövekedése is indokol. A múlt év őszéig ugyanis önköltségen tudtak csak értékesíteni. Az áremelkedésért az uniós állatjóléti intézkedések és a magas takarmányárak okolhatók” – mondta a lapnak Földi Péter, a Baromfi Terméktanács szaktanácsadója. Kiemelte, fékezheti az áremelkedést, hogy a vásárlók anyagi lehetőségei behatároltak, így egy bizonyos árszintre a kereslet csökkenésével reagálna a piac. „A kereskedelem mintegy harmincszázalékos haszonkulccsal dolgozik, így az ő feladatuk, hogy engedjenek ennek mértékéből. A termelők önköltsége 21-22 forintra rúg tojásonként, amelyben még nincs benne az általános forgalmi adó 27 százalékos mértéke, így minimálisan mintegy 27-28 forintot kell elérnie a termelői árnak” – fogalmazott Földi Péter.
Január elsejétől Brüsszel betiltotta a hagyományos tojótyúkketreceket, az irányelv szerint a tyúkok kizárólag fészkelőhellyel, kapirgálótérrel és ülőrúddal felszerelt ketrecekben vagy pedig alternatív rendszerekben tarthatók. A jogszabály szerint minden egyes tojónak 750 négyzetcentiméter területet kell biztosítani a ketrecben, ráadásul fészekládáról és karomkoptató eszközökről is gondoskodni kell. „Az új technológia és előírás tyúkonként ötezer forintos beruházásra kényszerítette a termelőket, ezt sokan nem tudták végrehajtani” – jelentette ki a szakember. A Tojástermelők Szövetsége szerint az új állatvédelmi rendelet luxuskörülményeket ír elő.
Az 528 regisztrált magyarországi tojótyúktelep közül 350-ben sikerült teljesíteni az uniós elvárásokat, 178-ban még nem, vagy csak részben cserélték ki a ketreceket. „Száz-százötvenre is rúghat azon telepek száma Magyarországon, amelyek még az idén abbahagyják a termelést, miután képtelenek megfelelni az uniós előírásnak. A kisebb termelők szinte biztos, hogy feladják, vagy már fel is adták. Ez azt jelenti, hogy a magyarországi négymilliós tyúklétszámból kétszáz-kétszázhúszezer tojó eshet ki” – hangsúlyozta Földi Péter. A Vidékfejlesztési Minisztérium az elmúlt években három alkalommal is írt ki pályázatot, hogy megkönnyítse a régi, kisebb ketrecekkel termelő gazdák dolgát, s az idén is segít. Az Európai Bizottság és az uniós agrárminiszterek megállapodása alapján ugyanis hét hónap türelmi időt kaptak a termelők az átállásra, tekintettel a globális gazdasági helyzetre, illetve arra, hogy még mindig csaknem ötvenmillió tojót tartanak hagyományos ketrecekben az unió területén.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
