Városlista
2026. június 24, szerda - Iván

Hírek

2012. Március 19. 07:05, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

Tizennyolcan vehettek át Széchenyi-díjat a Parlamentben

Tizennyolcan vehettek át Széchenyi-díjat a Parlamentben

Tudós életpályája kiválóságának elismerésként tizenhét kutató vehette át a Széchenyi-díjat Magyarország köztársasági elnökétől a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából rendezett díjátadón a Parlament kupolatermében.

A kiemelkedő magyar tudományos eredmények iránti társadalmi megbecsülés megnyilvánulásaként tizenkét akadémikus és az MTA öt doktora vehette át a tudományok, a kulturális és a művészeti alkotások, a kutatás, a gyógyítás illetve a műszaki fejlesztés terén elért kivételesen magas színvonalú eredményeiért a Széchenyi-díjat. Az elismerésben részesülők nemzetközileg is méltatott kimagasló tudományos munkájukért kapott kitüntetés egyúttal minden magyar állampolgár elismerését is hordozza.

Vizi E. Szilveszter, a Széchenyi-nagydíjat kapott akadémikus az agyműködés általa Oxfordban kidolgozott modelljével vált nemzetközileg ismertté; a – mások mellett Apáthy István, Lenhossék Mihály és Szentágothai János nevével fémjelzett, nagy hagyományokkal rendelkező – magyar idegtudomány világszintű művelőjeként, valamint a tudományos közélet értékteremtő alakjaként szerzett megbecsülést határon innen és határon túl.

Magyarország Köztársasági Elnökétől – a Miniszterelnök előterjesztésére – nemzeti ünnepünk, március 15-e, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából Széchenyi-díjat kapott:

Arató Péter villamosmérnök, informatikus, az MTA rendes tagja,

Barnabás Beáta biológus, az MTA levelező tagja,

Fritz József matematikus, az MTA rendes tagja,

Harmathy Attila jogász, az MTA rendes tagja,

Horváth Dezső fizikus, az MTA doktora,

Kollár László kémikus, az MTA doktora,

Kondorosi Éva biológus, az MTA levelező tagja,

Kulcsár Szabó Ernő irodalomtörténész, az MTA rendes tagja,

Miskolczy Ambrus történész, az MTA doktora,

Nusser Zoltán agykutató, az MTA levelező tagja,

Rihmer Zoltán pszichiáter, az MTA doktora,

Róna-Tas András nyelvész, orientalista, az MTA rendes tagja,

Rosivall László orvos, az MTA doktora,

Szemerédi Endre matematikus, az MTA rendes tagja,

Vécsei László orvos, az MTA rendes tagja,

Zalai Ernő közgazdász, az MTA rendes tagja,

valamint Gonda János Erkel Ferenc-díjas zenetörténész, zongoraművész.


A 2012. évi Széchenyi-díjasokról részletes összeállítás olvasható a Magyar Tudományos Akadémia weboldalán, az mta.hu-n.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld

Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére

2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld

Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán

Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.

2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld

V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.

2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld

Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani

Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.