Hírek
2018. Augusztus 04. 13:47, szombat |
Belföld
Forrás: mti Fotó: MTI archívum - Balázs Attila
Új képzés segíti a jövőben a védőnők munkáját
Laktációs (szoptatási tanácsadó) képzést indít a jövőben a kormány, hogy ezzel is segítse a védőnők munkáját, a programot az akkreditációs képzésbe illesztik
- mondta az egészségügyért felelős államtitkár az anyatejes táplálás világnapjához kapcsolódó sajtótájékoztatóján pénteken, Budapesten.
Nagy Anikó kiemelte, komplex ápolói programot készít az egészségügyért felelős államtitkárság, a bér, a szakképzés, az ösztöndíj és a lakhatás területét is beleértve. Azt szeretnék, ha ennek a területnek az elismertsége emelkedne.
Az államtitkár a világnap (augusztus 1.) és a szoptatás hete eseménysorozata kapcsán hangsúlyozta, a szoptatás nemcsak az élet alapja, de a megelőzés leghatékonyabb formája is, hiszen jelentősen meghatározza a gyermek további egészségi állapotát, továbbá a szoptatás az anyát is védi bizonyos megbetegedésektől.
A kormány felelőssége hatalmas az anyatejes táplálás ösztönzésében, és a társadalom minden rétegét megszólítva kell a figyelmet felhívni a szoptatás jelentőségére, ezzel együtt pedig ösztönözni kell az anyákat arra, hogy szoptassák gyerekeiket - hangoztatta.
Nagy Anikó közölte, Magyarországon jól működik az anyatejgyűjtő hálózat, ahonnan csak egészséges anyatej kerülhet ki olyan gyerekekhez, akik valamilyen okból nem tudnak anyatejhez jutni. Hozzátette, a kormány 2016-ban 1800 forintról 2700 forintra emelte a leadott anyatejért járó adómentes juttatást.
Az államtitkár megemlítette, hogy az elmúlt években számos jó kormányzati döntés született a családok támogatása érdekében, kezdve az adórendszertől a különböző támogatások kiterjesztéséig. Emellett 10 milliárd forint keretösszegig lehet augusztusban családbarát szülészetek kialakítására pályázni.
Jelezte, 2016 óta jelentősen nőtt azoknak a csecsemőknek a száma, akiket hat hónapos korukig kizárólag anyatejjel tápláltak. Ugyanakkor - fűzte hozzá - még mindig hárommillió doboznyi tápszer fogy évente Magyarországon, ami soknak mondható.
Bábiné Szottfried Gabriella, az Egészségügyi Szakmai Kollégium védőnőtagozatának elnöke a sajtótájékoztatón fontosnak nevezte a laktációs szakemberképzés elindítását a védőnőknél, mint mondta, ezzel a munkájuk még hatékonyabbá válhat.
A szakember kitért arra, hogy még mindig sok a tévhit a szoptatással kapcsolatban, és bár természetes folyamatról van szó, mégis tanulni kell.
Bábiné Szottfried Gabriella azt mondta, hogy a szoptatás támogatásában komplex szemléletmódot kell kialakítani a család, az ellátó- és védőnői rendszer együttműködésével.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld
Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot
A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
